Unit pricing enables consumers to compare the price of products sold in different quantities by a standard ... of the PMO should be revised to take account of the nature of current retail provision, ...
The unit price is the price of a single measure of a product. It could be a gram, a millilitre or one item (like one apple). Often a product comes in packets of different sizes and prices.
In the 1970s, as product variety increased and product differentiation ... moving consumer goods to display in addition to the retail price (e.g., ₤ 1.99 for a 0.75 litre bottle) a so-called unit ...
In terms of price, Unit costs members 0.8% of wages earned over the course of a year. Catering to a 'bunch of exploited workers in the retail space' In 2019, White began speaking with labor ...