The unit price is the price of a single measure of a product. It could be a gram, a millilitre or one item (like one apple). Often a product comes in packets of different sizes and prices.
US wholesale inflation remained stubbornly elevated last month, another sign that even higher prices could be ahead for American shoppers.
Results that may be inaccessible to you are currently showing.
Hide inaccessible results